top of page
  • תמונת הסופר/תteambertmma

על ממ"א ולחימת רחוב מפי מתאמן

עודכן: 28 בנוב׳ 2018

אני מתאמן כ-3.5 שנים ב-MMA, ושמעתי מספר פעמים אנשים מדברים ביניהם על מידת ההתאמה של תוכן האימונים ללחימה במצבי אמת ברחוב.

זכור לי במיוחד מתאמן אשר טען באכזבה שהתוכן אותו או לומדים לא מתאים לרחוב, במיוחד בהשוואה לאומנות הלחימה שהתאמן בה בעבר. תגובתי לאיש ההוא הייתה פשוטה: אני לא מבין למה אתה מתאמן פה. חשוב לי להדגיש: הדבר לא נאמר בכעס או בעוינות. אני אוהב את הקבוצה בה אני מתאמן, את המאמן, את המתאמנים האחרים. התגובה שלי למתאמן המאוכזב באה ממקום של אמפתיה חזקה. לפני שהתחלתי להתאמן בקבוצה הנוכחית חיפשתי במשך מספר שנים מקום להתאמן בו באומנויות לחימה. היו מספר לא קטן של מקומות ושיטות (קונג-פו, ג'יט קון דו, קרב מגע, וגם קבוצות MMA אחרות) בהן התנסיתי עד שמצאתי מה שמתאים לי. לכן אני מזדהה עם המתאמן האחר, שכנראה מחפש משהו אחר ממה שהוא מקבל, ואם הוא מחפש להתאמן בהגנה עצמית, הוא פשוט מחפש משהו שונה מ-MMA.

MMA הוא ספורט. יכולות להיות נסיבות בהן התוכן הנלמד יועיל לאדם במצבי הגנה עצמית (בכל זאת, מדובר באומנויות לחימה), אבל הפוקוס של האימונים הוא העבודה על תכנים ספורטיביים, בתוך מסגרת ברורה של חוקים. ישנם מצבים בהם לימודי ה-MMA אינם עוסקים ולא צפויים לעזור ברחוב, וחשוב מכך: ישנם מצבים בהם יישום הידע שצברנו באימוני ה-MMA יכול ממש להזיק. לדוגמא, ב-MMA לא מלמדים את המתאמן כיצד להילחם נגד מספר תוקפים. MMA הוא ספורט בו מתאמנים מול יריב בודד. בלחימה מול מספר יריבים ה"חוקים" שונים ("חוקים" במרכאות כי כמובן שאין חוקים אמיתיים בקרב רחוב, וזהו עוד הבדל חשוב). ב-MMA לא מלמדים איך להתמודד מול יריב חמוש בנשק קר. הנסיון לנצח יריב עם להב ביד בעזרת קומבינציות של אגרופים ובעיטות הוא הסתכנות פרועה. כניסה לקלינץ' עם יריב כזה היא כמעט התאבדותית.

כאן חשוב להדגיש כי אין באמת שיטה אשר מלמדת הגנה עצמית בצורה אפקטיבית ואמינה מספיק. כוונתי היא שלא חשוב איזו שיטה נלמד ועד כמה היא מוכוונת מציאות, הלחימה במצבי אמת היא כל-כך מורכבת וכאוטית שלא ניתן לחזות מה יקרה, ולא ניתן להבטיח תוצאות. כל מה שניתן לעשות הוא להגדיל את הסיכוי לשרוד בשלום, וכנראה לא בהרבה מאוד. כל עוד אנשים מחזיקים בפרופורציות, האימונים בשיטות המתמקדות בהגנה עצמית במצבי אמת הם לגיטימיים לחלוטין, ובאמת מסוגלים להיות נכס שיעזור לשמור על חייו ובריאותו של האדם במקרה שהוא נתקע ללא מוצא אחר. החשש שלי הוא שאנשים אשר לומדים שיטות שונות של הגנה עצמית יחושו ביטחון מופרז ביכולותיהם וינסו לעשות בהן שימוש כמוצא ראשון, ולא כראוי – כמוצא אחרון בלבד. יש סיבה לכך שכל מדריך אחראי, אם ישאל על סיטואציה מסוכנת ברחוב, ייעץ לתלמידיו להימנע מהקרב כל עוד הדבר אפשרי, ורק לפנות ללחימה במקרה בו אין אף ברירה אחרת.

במהלך השנים ראיתי גם אנשי MMA שהביעו את דעתם השלילית על אומנויות לחימה שונות, בטענה ש"זה לא באמת עובד". בעיקר מדובר באומנויות לחימה מסורתיות, שנתפסות כלא פרקטיות. הבעיה עם ההסתכלות הזאת על המצב היא ההנחה המובלעת שפרקטיות היא המטרה של כל אומנויות הלחימה. גם אם נתעלם מהידיעה ש-MMA ואומנויות הלחימה המרכזיות המרכיבות אותו אינם תמיד פרקטיים, צריך לזכור שלאומנויות לחימה שונות יש מטרות שונות, וכך גם למתאמנים בהן. זה בוודאי נכון שמהלכים רבים באומנויות לחימה מסורתיות לא יעבדו במבחן המציאות (גם לא בקרבות אימון), אבל הדבר הופך לבעייתי רק אם יש כאן עניין של שיווק שקרי. אם המאמנים לא משלים את המתאמנים שהאימונים שלהם מהווים לימוד פרקטי, והמתאמנים לא משלים את עצמם, אין כאן בעיה.

הסיבות הטובות ביותר בעיני ללמוד אומנות לחימה כחלק משגרת החיים (כלומר, בצורה שאינה קשורה לספורט מקצועני או להכשרה בתפקידי ביטחון או אבטחה שונים) היא ההנאה מהאימונים והאהבה לתחום. חשוב לזכור שיש אנשים שנהנים מדברים שונים, וכמו שלא נבקר את האדם שמתאמן בבלט על כך שהתנועות בהן הוא עוסק אינן מציאותיות, אנחנו לא אמורים לבקר את האדם שמתאמן בוושו על היעילות הקרבית של הקאטה המסובכת אותה הוא מתרגל. חשוב לזכור שיש גם אומנויות לחימה שבהן הדגש החזק יותר הוא על האומנות ולא על הלחימה, ואין בכך שום דבר פסול.

בסופו של דבר, חשוב להבין מהן המטרות שלנו באימונים, להבין האם המקום בו אנחנו מתאמנים (או חושבים להתאמן) מתאים לנו ולמטרות האלו, ולשמור את הרגליים על הקרקע. יש לי תחושה שאנשים רבים מונעים מתכתיבים שהם חושבים שמופעלים עליהם ("זה צריך לעבוד ברחוב, אחרת מה הטעם?") או פנטזיות מנותקות מהמציאות ("קונג-פו כזה או אחר יאפשר לך לרחף באוויר ולהמם אנשים בלי לגעת בהם, רק בעזרת הצ'י שלך!"). גם אני נפלתי למלכודות כאלה.

בסופו של דבר הגעתי למסקנה שהדבר החשוב לי ביותר באימונים הוא שאני אהנה ואעבוד על שיפור בתחום שאני אוהב. אם נצליח כולנו לחשוב בראש צלול על האימונים באומנויות לחימה ועל הקשר שלהם לחיינו ולזולת, נראה לי שנצליח להיות קצת יותר מרוצים.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page